
Ukens Skipsbesøk MF «Hjørundfjord»
MF “Hjørundfjord” ble overlevert fra Gdansk Shiprepair Yard “Rementova” til Fjord 1 den 19. mars 2011. Nå trafikkerer den sambandet Festøya-Solevågen, som du kan benytte hvis du skal fra Volda til Ålesund eller motsatt. Bli med om bord! (Trykk på bildet for å se video.)
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Dåpen av M/F «Hjørundfjord» fant sted den 6. november 2010 med Karin Arild Dahl som gudmor. Bil-/passasjerfergen er av type SKS 116 som er verftsgruppens eget design. Fergen trafikkerer ruten sammen med MF “Storfjord.” Bilkapasiteten er på 116 kjøretøyer. Vogntogkapasiteten er 14-15 vogntog. Max. akseltrykk er 15 tonn.
MF «Hjørundfjord» har kapasitet til 292 passasjerer, og i salongen er det 165 sitteplasser. Fergeturen over Storfjorden hvis du skal fra Volda til Ålesund eller motsatt er akkurat lang nok til å kaste i deg sikringskosten på Vestlandet i form av en svele og en kopp kaffe. I fint vær er det vakker utsikt over fjordlandskapet. Fergen er oppkalt etter den vakre Hjørundfjorden som tar sin begynnelse like i nærheten. Dette er kjerneområdet for Sunnmørsalpene. I fjordbunne finner du Union hotel Øye. Spøkelseshotellet med det blå rommet der ingen tør å overnatte, for det spøker der.
Maskineri
Fremdriftsmaskineriet består av to Mitsubishi S16R-MPTK dieselmotorer hver med ytelse på 1200 kW v/1600 o/min som driver to Schottel STP 1010 FP N thrustere hver med kraft på 1200 kW.
Hjelpemaskineriet består av to Scania DI 12 62M EMS S6/PDE motorer med to MECC ALTE generatorer hver på 1500 kW.
Målinger har vist at dieselforbruket vil ligge på ca. 120 l/t, mens dagens mindre ferger forbruker ca. 200 l/t. Utslippet av miljøgasser ble kraftig redusert mot de tidligere fergene på strekningen.
Redningsutstyr
I redningsutstyret inngår 4 x 150 personer Kopas MES redningsflåter og Ernst Hatecke RB 430 MOB-båt m/Yamaha motor i kran fra Global Davit GmbH. I tillegg kommer Thermo Cruise redningsvester.